Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto – Wkrótce wpadną w utrzymanie zmienione przepisy ustawy o usługach płatniczych, które pozwolą odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi gdy toż uczynić.
Nowelizację ustawy o usługach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną funkcjonować w czasu 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

 

– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem poważnych problemów. W skrajnych wypadkach klienci tracili w współczesny możliwość pieniądze, gdyż nie było mechanizmu zmuszającego klienta do zwrotu środków. Dzięki tej nowości w większości przypadków dostaniemy je nawet w ruchu kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W działalności pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego użytkownicy (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach produkowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do tej chwili, nie było szlachetnej i jednolitej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klientowi, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie przedstawiał swój bank lub SKOK o tym fakcie. Obecny będzie był 3 dni na poinformowanie klienci o braku i konwencjach braku zwrotu środków w czasu 30 dni.

– Zwrot materiałów będzie przygotowywany na specjalny rachunek techniczny, co daje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w czasu 1 dnia codziennego będzie prowadził je na konto klienta. Jak w zgodę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w czasu 30 dni, bank lub RUCH będzie odpowiedzialny do dania płatnikowi danych użytkownika.

– Zapewni to dobre dochodzenie roszczenia na linii sądowej. Podstawę prawną mieć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest korzystne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności oznacza to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do ostatniego wyrokiem sądu i poniesie i koszty powiązane z biegiem.

Powodem do zrealizowania proponowanych zmian były przedmioty proponowane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wezwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w obiektu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, jakie były celem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porady Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do współpracy w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyszukaj

Skontaktuj się z nami w celu omówienia

70 887 75 03 wew 100
Wyślij sms o treści Decyzja na numer 7243

Social media