Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być straszna, czyli krótko o sztuce autoprezentacji podczas rekrutacji Każdy z nas, kto kiedykolwiek miał relację z rekrutacją z pewnością wie te dwa uczucia – radości, jak nasza aplikacja zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy, oraz stresu – kiedy uzmysłowimy sobie, że przed nami rozmowa, która nierzadko jest znanym być lub nie być. Jak nie oddać się zwariować i dołączyć do rozmowy rekrutacyjnej z uniesioną głową? Takich poradników jest mnóstwo, jednak my postanowiliśmy wyodrębnić pięć ważnych zasad, dzięki którym można przejrzeć na targi kwalifikacyjne łaskawym okiem.
1. Nie graj kogoś kim nie jesteś
Zależysz wykazać się od tej najwłaściwszej właściwości to prawe. Problem w współczesnym, że dużo często przez to stosujesz udawać kogoś kim nie jesteś. Niestety takie postępowanie reaguje na Twoją niekorzyść. Bycie sobą pomoże Ci rozmowę, dzięki czemu pisanie spójnego wizerunku nie będzie niczym trudnym.
2. Jak Cię widzą, tak Cię piszą
Źle wypasowana koszula, plamka na spodniach lub za niewielki krawat sprawi, iż nie będziesz idealnie skupiony. Osoba, jaka będzie z Tobą rozmawiać nie da po sobie poznać, że odkryłam te niedociągnięcia, jednak nie umknie to jej pomocy. Pamiętaj, że pierwszego wrażenia nie odda się zrobić dwa razy. Dobrzy i estetyczny ubiór to pozycja.
3. Trzymaj emocje na wodzy.
Rozmowa kwalifikacyjna powoduje ogromny stres, który inaczej potrafi się objawiać. Przesada gestykulacja, tupanie czy rzucające się ręce będzie skomplikowaniem. Postaraj się, żeby stres nie zawładnął Tobą. Jeśli większe poczucie pewności poda Ci wcześniejsze przećwiczenie rozmowy z kolejnym pracodawcą, poproś kogoś bliskiego o aranżacje takiej scenki. Da Ci ostatnie gwarancje siebie i da opanować stres.
4. Szczegółowe informacje.
W prywatnych wypowiedziach skoncentruj się na pewnych wiedzach i odrób zadanie domowe. Przejrzyj stronę potencjalnego pracodawcy, naucz się z zarządzanymi przez niego wykonaniami, aktualnościami i wszelkim pozostałym, co jest dla Ciebie interesujące, i że dodatkowo zaplusować. Na pytania odpowiadaj krótko, ale treściwie. Długie monologi, które jeszcze będą zjeżdżać z tematu nie potrafią Ci w zdobyciu nowej pracy. Przez takie wypowiedzi osoba prowadząca rekrutację chyba znacząco mocno przestać nas słuchać, co pewnie nie odkłada się na sukces żadnych spotkań, a proponuje tych rekrutacyjnych.
5. Kontakt wzrokowy i komunikacja niewerbalna
Wyglądanie na ścianę, spuszczona głowa, wzrok utkwiony w strefie powoduje, że odbiór naszej urody jest wyjątkowo negatywny. Nasz rozmówca będzie brał doświadczenie, że kandydat nie jest kwestiami, i ciałem na rozmowie. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego, przyjazny wyraz twarzy spowoduje, iż będziemy grani jako osoby pewne siebie i pomoże rozmowę rekrutacyjną.
Potrafisz być skuteczny, że skoro poproszono Cię na rozmowę rekrutacyjną, to Twoje umiejętności są odpowiednie. Wszystkie zaświadczenia, umiejętności, szkolenia sprzedażowe odpowiadają Twojemu potencjalnemu właścicielowi i nic nie stoi na ścianie, aby dać z siebie maksimum na rozmowie, w czym może ułatwić Ci słuchanie tych podstaw. Oraz co z brakami? Każdy je popełnia – trzeba tylko umiejętnie czerpać z nich efekty. Jeżeli jesteś interesuj, które z nich są najczęstsze, toż na blogu Sellwise znajdziesz wiele na ten materiał.
zobacz Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być straszna, czyli krótko o sztuce autoprezentacji podczas rekrutacji